Savstarpējie jeb peer-to-peer (P2P) aizdevumi ir zināmi jau labu laiku, bet mūsdienās tie ir ieguvuši vērā ņemamu reputāciju kā alternatīvs investīciju veids. Investori no visas pasaules, kuriem ir svarīga drošība un savu ieguldījumu atdeve, izmanto P2P aizdevumu platformas. P2P aizdevumi piedāvā drošu un salīdzinoši lielu pelņu no investīcijām. Šīm platformām ir daudzas priekšrocības, tāpēc šajā rakstā mēģināsim apskatīt galvenos iemeslus kāpēc investēt P2P aizdevumos.

Latvijā populārākās P2P aizdevumu platformas

PlatformaInvestīciju atdeve gadāPlatformas apskatsAtvērt kontu
NEO Finance
14%
NEO Finance Platformas apskatsatvērt kontu
VIAINVEST
12%
VIAINVEST Platformas apskatsatvērt kontu
MINTOS
11,5%
Mintos Platformas apskatsatvērt kontu
PeerBerry
11%
Apskats nav pieejamsatvērt totalizatora kontu
Crowdestor
11%
Apskats nav pieejamsatvērt kontu

Salīdzinoši liela pelņa

Ja tu ilgtermiņā uzglabā savu naudu ar minimālu pelņu vai bez peļņas, tu noteikti to zaudē. P2P aizdevumi sniedz iespēju iegūt vairāk īsākā laika posmā.

Uzkrājumu konti parasti piedāvā ikgadējo pieaugumu aptuveni 1% apmērā. Tas nozīmē, ja tu ieguldi 1000 eiro savā kontā, gada laikā summa pieaugtu līdz 1010 eiro. Nieka 10 eiro! Bet, ja nu tu varētu nopelnīt 10% – 14% no sava ieguldījuma?

Jaunākajās P2P ieguldījumu platformās, tādās kā VIAINVEST tas ir pilnīgi iespējams. Investori šajās platformās pelna līdz pat 14% gadā no ieguldītās summas, bet nozares vidējais rādītājs ir ap 10-12%. Un kas ir pats labākais? Minimālais investīciju apjoms ir tikai 10 eiro!

Pieņemot, ka debitori aizņemas ar gada likmi 12% apmērā. Gada beigās, tavai peļņai vajadzētu būt vismaz 120 eiro apmērā. Šo atmaksu tu iegūsti caur ikmēneša maksājumiem. Ja tu uzreiz reinvestētu ikmēneša peļņu, tavi ienākumi būtiski palielinātos.

Tas ir pievilcīgi ne tikai uz krājkontu fona, bet arī  uz citām ieguldījumu iespējām. Investēt P2P platformās ir arī daudz drošāk nekā nekā ar valūtu un akciju tirgiem saistītās investīcijas, jo tas izslēdz svārstību faktoru. Runājot par drošību, ķersimies klāt nākamajam iemeslam.  

Drošība

Liela pelņa parasti nozīmē augstu riska pakāpi. Svarīgi ir uzstādīt mērķi ne tikai uz lielu atdevi no investīcijām, bet arī uz ieguldījuma drošību. Savstarpējo aizdevumu platformās Jūs investējat naudu ātro vai patēriņa kredītu aizdevumos. 

Kā notiek aizdevumu izsniegšanas procedūra pie ātro kredītu devējiem?

Aizņēmējs jeb debitors sāk ar iesnieguma aizpildīšanu kā persona, kurai nepieciešama nauda. Pēctam ir nepieciešama stingra datu pārbaude kuru veic attiecīgā P2P aizdevumu platforma. Platforma veic detalizētu kredītvēstures novērtējumu kredītu ņēmējiem un iekļauj kredītņēmējus sarakstā tikai tad, ja tie ir sasnieguši attiecīgos kritērijus. Lielākā daļa no kredītņēmējiem kritērijus nesasniedz un iesniegumi tiek noraidīti.

Apstiprinātās personas bieži vien sākumā tiek iekļautas riska kategorijā, kopā ar informāciju par nodarbinātību, finansiālo stāvokli un citiem ietekmējošajiem faktoriem. Riska kategorija ir mērvienība lai noteiktu debitora uzticamību, kas tiek veidota pārbaudot debitora kredītvēsturi, iepriekšējās maksātnespējas, parādu un ienākumu attiecību, izglītību un detaļas par nodarbinātību u.t.t. Doma ir tāda, ka tev ir pieejama visa informācija par debitora spēju atmaksāt un cik pārliecinoša ir viņa motivācija atmaksu veikt.  

Ikmēneša peļņas maksājumi

Investīcijas parasti tiek plānotas ar ilgtermiņa mērķiem un atmaksām. Bet kā būtu, ja tu varētu ieguldīt savu naudu tā, ka atmaksu saņem katru mēnesi?

Aizdevumi ir cieši saistīti ar ikmēneša maksājumiem. Kad tu esi nolēmis ieguldīt, tu iegūsti aizdevēja lomu. Proti, tu iekasēsi procentus. Šī peļņa var tikt izņemta no platformas un kļūt par taviem ikmēneša ienākumiem.

Nav daudz tādu investīciju iespēju, kas piedāvātu šādu opciju. Lielākoties, ieguldītā nauda pelna tikai tad, ja esi nolēmis investīciju nepamest. Kad tu ieguldi P2P aizdevumos, tu vari saņemt peļņu ik mēnesi, un, ja vēlies nopelnīt vēl vairāk, turpināt ieguldīt citos aizdevumos un progresīvi palielināt savus ienākumus.

Samazināti riski

Ja tu plāno ieguldīt P2P aizdevumos, tad zini, visdrošākos ienākumus tu saņemsi tad, ja savas investīcijas sadalīsi vairākos mazos aizdevumos.

Teiksim, ja tu ieguldi 6000 eiro, tu vari naudu sadalīt vairākās formās starp vairākiem debitoriem, un pat no katra atsevišķi iekasēt procentus ar atšķirīgu procentu likmi. Apskatīsim piemēru:

30 cilvēki paņem aizdevumu 100 eiro apmērā.

10 cilvēki paņem aizdevumu 200 eiro apmērā.

2 cilvēki paņem aizdevumu 500 eiro apmērā.  

Vienīgais risks, kam ieguldītājs tiek pakļauts veicot investīcijas P2P aizdevumos ir tāds, ja debitors neizpilda maksājumus. Ja ieguldījums ir izdalīts uz 42 cilvēkiem, iespēja, ka nauda netiks atmaksāta ir daudz mazāka.

P2P aizdevumos ir stingri ieteicams divreiz pārbaudīt visus debitora datus. Izejiet cauri visam debitora profilam pirms nolemjat viņam aizdot naudu. Kā arī, izvēlies platformas kuras palīdz atgūt ieguldīto gadījumā, ja kāds no debitoriem parādu nolemj neatmaksāt.

Mūžam zaļš biznesa modelis

Nekad nepienāks tāds laiks, kad cilvēki pārstās ņemt aizdevumus. P2P aizdevumi ir daudz mazāk svārstīgi par valūtu un akciju tirgiem, tādēļ nebūs nepieciešams pārbaudīt datus savā portfolio ik stundu. Ar augsto atmaksu un drošības garantiju, tas ir viens no labākajiem veidiem kā gūt pieklājīgu, konstantu peļņu no savām investīcijām.

Ja vēlaties uzzināt vairāk par investēšanu P2P aizdevumos, apmeklējiet VIAINVEST Biežāk uzdoto jautājumu sadaļu.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here